Jak działają ładowarki samochodów elektrycznych?

Jak działają ładowarki samochodów elektrycznych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ładowarka samochodów elektrycznych jest w stanie bez żadnego problemu naładować auto w ciągu zaledwie godziny. Oznacza to tym samym, że jest to znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu do ładowania prądem przemiennym. Nie wszyscy jednak wiedzą na czym dokładnie polega ładowanie aut elektrycznych.

Jak działają ładowarki samochodów elektrycznych?

Należy mieć świadomość, że ładowanie przy wykorzystaniu prądu stałego (DC) jest znacznie lepszą opcją w przypadku samochodów elektrycznych. Jest to bowiem spowodowane faktem, że napięcie oscyluje w okolicach 400–800V, z kolei natężenie 300–500A. Oznacza to tym samym, że ładowarki samochodów elektrycznych DC mogą bez większego problemu ładować z mocą od 50 do nawet 350 kW.

Godny uwagi jest fakt, że w Polsce najszybsza stacja ładowania posiada moc dochodzącą do 150 kW. Należy jednak zaznaczyć, że wspomnianych produktów w kraju jest tylko kilka. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardzo szybkie ładowarki będą wymagały zdecydowanie większej uwagi. Warto wiedzieć, że przy większym natężeniu, a także napięciu w punktach DC niezbędne będzie wykorzystanie transformatora sieciowego.

Bardzo istotnym atutem wykorzystania stosunkowo szybkich ładowarek będzie bardzo krótki czas całego procesu ładowania. Wynosi on bowiem zaledwie 30 minut w przypadku ładowania aż do 80% pojemności całego akumulatora.

Co warto wiedzieć o ładowarkach prądu zmiennego?

Koniecznie trzeba mieć świadomość, że ładowanie będzie odbywało się zdecydowanie wolniej w porównaniu do omawianego wcześniej prądu stałego DC. Godny uwagi jest również fakt, że w przypadku wykorzystania napięcia 230 V albo 400 V moc ładowania będzie wynosiła od 2 do 13 kW. Nie można jednak zapomnieć, że realizacja będzie odbywała się bez zabezpieczenia EVSE.

Nie można oczywiście zapomnieć, że tzw. WallBoxa można zainstalować bez żadnego problemu w garażu. Cena będzie wynosiła od 6 do 7 tysięcy złotych. Należy mieć świadomość, że ładowanie samochodu elektrycznego jest mniej skomplikowaną czynnością niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem dokonać podłączenia właściwego przewodu.

Jedynym problemem w całej procedurze będzie zagwarantowanie właściwego prądu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniego napięcia cały proces może wydłużyć się nawet do kilku godzin. Rekomendowane jest zatem zweryfikowanie czy w danym garażu można będzie zastosować WallBoxa. Świetnym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z profesjonalnym elektrykiem. Można będzie w ten prosty sposób zaoszczędzić cenny czas.