Jak sprzedać samochód - zadbaj o czystość!

Jak sprzedać samochód - zadbaj o czystość!

Jak sprzedać samochód? drogo i szybko 🙂 Zobacz, jak przygotować swoje auto, na co zwrócić uwagę przy sprzedaży. Zapraszamy do lektury!

Jak sprzedać samochód?

Za oknem wiosna w pełni, dużo słońca i zieleni – coraz częściej wchodzimy na spacery, wyjeżdżamy za miasto. Zapewne też kilku z nas marzy o kupnie nowego, lepszego samochodu. Jednak zanim się na to zdecydujemy, chcemy pozbyć się auta, z którego do tej pory korzystaliśmy – po sprzedaży będzie trzeba tylko trochę dołożyć i staniemy się właścicielami nowego samochodu. Mówią, że łatwiej kupić, jak sprzedać samochód – rynek samochodowy jest ogromny. Dlatego, aby znaleźć klienta, któremu sprzedamy swój pojazd, trzeba się odpowiednio przygotować.

Ile jest warte Twoje auto?

Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • przebieg samochodu,
 • jego wiek,
 • stan zużycia poszczególnych części,
 • wygląd zewnętrzny.

Przejrzyj też podobne ogłoszenia na kilku portalach i sprawdź za jaką kwotę chcą sprzedać podobne auto inne osoby. Jeżeli masz znajomego mechanika, to idealnie – pomoże Ci ocenić stan samochodu i podpowie, co ewentualnie wymienić/naprawić, aby zwiększyć jego wartość. Cena, którą ostatecznie podasz, musi być optymalna – zarówno zbyt wysoka jak i zaniżona odstraszy potencjalnego kupca.

Dobre wrażenie – zadbaj o wygląd samochodu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz

Stan wizualny pojazdu to podstawa. Zadbane auto (widziane na zdjęciach) zachęca do bliższego zapoznania się z nim, przyjechania i obejrzenia go na żywo, a to już połowa sukcesu. Z zewnątrz oczywiście również musi lśnić – dobra reklama dźwignią handlu. Czyszczenie tapicerki, impregnacja skóry w samochodzie, odgrzybianie klimatyzacji, aromatyzowanie wnętrza – te i inne usługi mogą pomóc w sprzedaży samochodu po dobrej cenie. Możesz oddać auto w ręce profesjonalistów, którzy perfekcyjnie go wyczyszczą lub samemu się tym zająć, korzystając z odpowiedniej chemii samochodowej.

Szczególnie należy pamiętać o:

 • umyciu i odkurzeniu auta,
 • wypolerowaniu deski rozdzielczej,
 • wymienieniu spalonych żarówek,
 • opróżnieniu schowka ze śmieci,
 • wyczyszczeniu szyb, lusterek, opon i felg.

Klient doceni Twoje starania, a Ty przekonasz go do odpowiedniej dla siebie ceny. Doprowadzenie samochodu do stanu fabrycznego to trudne zadanie, ale warto mu poświęcić chwilę. Przetarte elementy wyposażenia samochodu wynikają z jego użytkowania i są zupełnie naturalne. Potencjalny kupiec doceni szczerość i nieukrywanie niczego, a sama czystość auta będzie ogromnym atutem.

Niezbędne formalności przed sprzedażą samochodu

Najważniejsze to pokazać klientowi, że dbałeś o auto i niczego nie chcesz przed nim zataić. Ten, kto przyjedzie oglądać auto, z pewnością zapyta o niezbędne dokumenty:

 • dowód rejestracyjny,
 • ubezpieczenie,
 • książeczkę serwisową,
 • faktury z napraw i wymian.

Jeżeli jakaś część jest wciąż na gwarancji – tym lepiej dla Ciebie. Nabywca nie będzie musiał inwestować w naprawę, a otrzyma w miarę nową część z okresem gwarancyjnym. To z pewnością duża zaleta.

Inne formalności to sposób w jaki sprzedasz auto – przez Internet, w komisie czy po prostu naklejając na jednej z szyb kartkę z czytelnym napisem, że auto jest do sprzedaży. Może ktoś zauważy informację i zechce skorzystać z oferty.

Komisy sprzedając auto, biorą od Ciebie prowizję – Ty nie zawracasz sobie głowy sprzedażą, ale jednak ponosisz pewien koszt. W dodatku nie ma gwarancji, że samochód uda się sprzedać. Najpopularniejszym sposobem zdecydowanie jest wystawienie ogłoszenia na jeden z portali oferujących takie usługi. Często jest to darmowe.

I tu kluczowe są zdjęcia – pierwsze wrażenie, które może zadecydować o gotowości klienta do sięgnięcia po więcej informacji. Zdjęcia muszą być wyraźne, na dobrym tle, w świetle dziennym i przedstawiać samochód z każdej strony. Warto przedstawić także zdjęcia niektórych części (silnika). Niech auto zajmuje większą część zdjęcia, bo to przecież ono jest najważniejsze. Dodaj do tego kilka informacji o aucie: jego przebieg, rok produkcji, czy jest z salonu, czy jesteś jego pierwszym właścicielem, co było w nim wymieniane. Stosuj precyzyjne opisy, a jeżeli czegoś nie jesteś pewien – pomiń tę informację. Lepiej nie wprowadzać w błąd.

Wyeksponowanie zalet samochodu

Jeżeli auto ma coś, czym możesz się pochwalić, koniecznie umieść to w ogłoszeniu. Niestandardowe wyposażenie bardzo się ceni i być może zaważy na kupnie. Jeżeli klient o to poprosi, przejedź się z nim autem i pozwól mu prowadzić. Niekiedy kupujący chcą sprawdzić auto w warsztacie – możesz się na to zgodzić lub nie. Jeżeli nie masz nic do ukrycia, to skorzystaj z tej opcji. Jeśli wszystko okaże się sprawne, klient (płacący za tę usługę) z pewnością zdecyduje się na zakup. Negocjacja ceny to element niemal każdej transakcji. Ustal sobie pewne granice i nie schodź poniżej nich. Liczy się oczywiście zadowolenie obu stron, ale sam musisz wiedzieć, ile jest wart Twój samochód. Lepiej nie żałować podjętej decyzji.

I pamiętaj – jeżeli dojdzie do transakcji, musisz wypełnić z klientem odpowiednie dokumenty (gotowe druki do pobrania znajdziesz w Internecie).

Teraz już wiesz, jak sprzedać samochód. Powodzenia i nie zapomnij o czystym, pachnącym wnętrzu, w czym Auto-Czyścioch chętnie Ci pomoże. Pierwszego wrażenia nie da się powtórzyć!