Czyszczenie skóry w samochodzie - jak sobie nie zaszkodzić

Czyszczenie skóry w samochodzie - jak sobie nie zaszkodzić

Czyszczenie skóry w samochodzie – przedstawiamy tutaj krótki opis rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby zrobić to dobrze i sobie nie zaszkodzić.

Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie i impregnacja skóry samochodowej

Siedzenia w aucie są narażone na ścieranie się, przede wszystkim skórzane nie wyglądają wtedy estetycznie, widać zagięcia i pęknięcia (zwłaszcza tam, gdzie skóra jest zszyta), przebarwienia, wyblaknięcia. Wsiadanie i wysiadanie powoduje, że materiał naturalnie się zużywa. Skórzana tapicerka to wciąż element bardzo dobrze wyposażonych samochodów i warto pamiętać, że owszem jest wysoce trwałym materiałem, jednak tylko wtedy, kiedy prawidłowo się ją pielęgnuje. Taka tapicerka ma warstwę ochronną na fotelach – dzięki temu łatwiej się ją czyści, a ona uodparnia przed niską i wysoką temperaturą, chroni przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Czyszczenie skóry w samochodzie i jej właściwa pielęgnacja

Warto zaznaczyć, że do czyszczenia skóry samochodowej używamy tylko i wyłącznie środków do tego przeznaczonych. Skóra to wymagający materiał, dlatego nie można popełnić błędu, inaczej może nas czekać m.in. wymiana tapicerki.

Odkurzenie to podstawa i pierwszy krok, zaś kolejnym jest usunięcie tłuszczu, do którego klei się bród i kurz. Przeznaczone są do tego specjalne preparaty i nie jest nimi mydło – ono z kolei ma odczyn zasadowy i zaszkodzi skórze.

Preparaty do mycia należy rozcieńczyć z wodą w odpowiednim stosunku i przetrzeć gotowym roztworem. Natomiast szczotka z miękkim włosiem może okazać się niezastąpiona do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków.

Prawidłowa pielęgnacja skóry samochodowej polega na dokładnym wyczyszczeniu skóry odpowiednim środkiem – wnika on głęboko pod materiał i dzięki temu nadaje trwałość i miękkość – dla jeszcze większej wygody użytkowania.

Do impregnacji skórzanej tapicerki stosujemy odpowiedni kosmetyk (konsystencja gęstego mleczka) i miękką szmatkę (najlepiej z mikrofibry), wcieramy kawałek po kawałku na całej powierzchni, aż do wchłonięcia. Takie środki mają w swoim składzie kolagen i glicerynę – dlatego odpowiednio nawilżają i regenerują.

Załamania stają się wygładzone i uzyskujemy efekt nowości skóry. Jednym słowem czuć różnicę podczas użytkowania. Preparat potrzebuje czasu na wyschnięcie (około 60 minut) i dopiero wtedy można znów usiąść w aucie. Warto stosować specjalistyczne środki do czyszczenia skóry i nie oszczędzać na nich – to przecież inwestycja w samochód i nasza wygoda.

Kosmetyki samochodowe – jakich użyć do czyszczenia i impregnacji skóry samochodowej

Chemia samochodowa obfituje w różnego rodzaju preparaty – również zestawy. Są to:

  • kremy,
  • mleczka,
  • woski,
  • pasty,
  • spraye – gotowe preparaty do indywidualnego czyszczenia samochodu.

Można również skorzystać z opcji oddania samochodu do specjalistycznej firmy, zajmującej się czyszczeniem skóry w samochodzie i auto-detailingiem. Opłata uzależniona jest od stopnia zabrudzenia. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielną impregnację skóry w samochodzie, to wszystko niezbędne znajdziemy w sprzedaży internetowej lub warsztatach samochodowych, które także oferują taką chemię. Powstałe pęknięcia skóry wymagają zastosowania specjalnego kleju.

Z aplikacją kremów jest tak jak na ludzkiej skórze. Ważne, aby nałożyć równomierną warstwę kosmetyku – inaczej dość szybko pojawiają się przebarwienia. Profesjonalna impregnacja polega na nałożeniu kolejnej warstwy (po około 4h od pierwszej aplikacji), dopiero wtedy można powiedzieć o kompleksowo wykonanym zabiegu.

Czyszczenie skóry w samochodzie – najczęściej popełniane błędy

Skórze samochodowej szkodzi kilka czynników i należy się ich wystrzegać:

  • intensywne działanie promieni słonecznych,
  • wysoka wilgotność
  • środki chemiczne, mające w składzie naftę lub alkohol.

Niewłaściwe użycie silnych środków chemicznych wyrządzi skórzanej tapicerce wiele złego.

Jak już wcześniej wspomniano – tylko odpowiedni dobór kosmetyków zapewni, że zabieg impregnacji będzie całkowicie bezpieczny. Najlepiej używać sprawdzonych, poleconych produktów, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego i jeszcze bardziej nie zniszczyć skóry w samochodzie.

Producenci kosmetyków samochodowych dbają także o użytkowników aut, a dzięki temu tworzą bezpieczne produkty również dla skóry ludzkiej. Są one przyjazne dla zdrowia, a jednocześnie skuteczne do zaimpregnowania tapicerki. Plusem takich produktów i samodzielnego czyszczenia jest to, że niewykorzystany preparat możemy wykorzystać potem do mebli skórzanych w domu. Skórzana tapicerka powinna być właściwie nawilżona i mieć warstwę ochronną – dbajmy o to.

Długotrwały dobry wygląd skórzanej tapicerki zapewni jej czyszczenie i właściwa pielęgnacja. Ważna jest regularność – taki zabieg powinien być wykonywany średnio co 3 miesiące.
Szerokiej drogi i zapraszamy do skorzystania z naszych usług auto-detailingu! Zadzwoń i umów się już dziś!