Car detailing - jak dbać o samochód

Car detailing - jak dbać o samochód

Car detailing – jak zadbać o samochód – znajdziesz tutaj praktyczne i przydatne informacje na temat, jak zadbać o jego wygląd i zdrową kondycję auta. Zapraszamy do lektury!

Car detailing – jak dbać o samochód

Zadbane auto to komfort podróżowania i czysta przyjemność z jazdy. Nawet jeśli Twoje auto nie jest nowe i ma kilkanaście lat, warto zadbać o nie tak, aby jak najdłużej nam służyło. Oczywiście nie chodzi tylko o mycie i sprzątanie wewnątrz, ale również o troskę o wszystkie podzespoły, zwłaszcza silnik – serce samochodu.

Po pierwsze – przegląd techniczny samochodu

Każdy kierowca jest zobowiązany raz do roku oddać swoje auto do przeglądu i tak powinien robić. Przynajmniej raz do roku (można częściej) należy odwiedzić mechanika, aby sprawdził wszystkie najważniejsze podzespoły w naszym samochodzie – silnik, układ hamulcowy, układ zawieszenia, koło dwumasowe, jeżeli takowe występuje, sprzęgło i inne. To przecież od ich stanu zależy bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Ponadto auto będzie wtedy w dobrej kondycji i zostanie mniej narażone na niespodziewane usterki.

Koniecznością jest sprawdzenie auta przed dalszą podróżą, nie warto ryzykować zepsuciem samochodu w środku drogi. Systematyczne doładowywanie akumulatora pozwoli nam przejechać kolejne kilometry. Bateria musi być sprawna, ponieważ jest źródłem energii elektrycznej dla całego auta i jego wszystkich układów. Zimą uważaj szczególnie!

Szybko zużywające się części to:

  • filtr oleju,
  • filtr powietrza i paliwa,
  • pasek rozrządu,
  • świece zapłonowe, które trzeba wymieniać co jakiś czas.

Zdecydowanie najszybciej zużywa się silnik, zwłaszcza kiedy uruchamiany jest często i na krótki czas, wtedy nie osiąga temperatury roboczej. Układy sterowane ciśnieniem oleju (tak jak silnik) potrzebują chwili, aby zacząć normalną pracę.

Uzupełnianie płynów

Dbanie o poziom płynów to ważna rzecz. Należy też wymieniać te, które się zużyły. Utrzymanie silnika auta w dobrej kondycji ma miejsce m.in. wtedy, gdy regularnie wymieniamy olej. Wymiana oleju powinna następować co roku, płyn hamulcowy co 2 lata (60 tys. km), a chłodniczy co 2-3, ponieważ według zaleceń producentów po przekroczeniu tego terminu zaczyna tracić swoje właściwości. Chyba że dany producent zaleca inny harmonogram.

Jeżeli chodzi o olej w skrzyni biegów to średnio co 40-120 tys. km (ręczna skrzynia) i 60-120 tys. km (automatyczna). Niektóre modele automatycznej skrzyni są bezobsługowe, nie zagląda się nich i nie grzebie bez powodu. Uzupełnienie płynu do spryskiwaczy wtedy, gdy jest taka potrzeba. Zwłaszcza, gdy są mroźne dni, a na ulicach zalega masa błota.

Wymiana opon

To również bardzo istotny element sprawności samochodu. Z pewnością większość osób wie, że należy wymieniać je dwa razy – na letnie i zimowe. Nie każdy pamięta jednak o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach. Aby zagwarantować sobie bezpieczną jazdę, należy kierować się wskazówkami producenta i pamiętać o ciśnieniu. To także lepsza przyczepność oraz mniejsze zużycie paliwa. Stan opon należy sprawdzać co np. trzecie tankowanie samochodu. Pamiętaj – oceń też bieżnik! Poruszając temat tankowania, warto wspomnieć o paliwie dobrej jakości. Tankujmy tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych, w przeciwnym razie może skończyć się niepotrzebnym postojem auta i uszkodzeniem silnika. Nie oszczędzajmy na paliwie.

Car detailing – jak dbać o samochód – mycie i polerowanie

Wyżej wspomniane czynności mają na celu utrzymanie auta w dobrym stanie technicznym, co jest oczywiście bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, ale nie zapominajmy także o wyglądzie zewnętrznym naszego samochodu. Odwiedzanie myjni to konieczny element i zapewne stosuje go większość kierowców. Brudne auto nie wygląda dobrze, a przecież niesie także zagrożenie. Kierujący pojazdem musi mieć zapewnioną dobrą widoczność, a co za tym idzie czystą szybę przednią. Światła tak samo, oprócz tego, że powinny sprawnie działać to także muszą być czyste – niech inni kierowcy je widzą dla wspólnego bezpieczeństwa.

Jeżeli światła i lusterka nie spełniają swojej roli, grozi nam mandat. Zakrywanie tablic rejestracyjnych lub innych znaków, które powinny być widoczne, to również koszty finansowe i dodatkowo punkty karne.

Odpowiednie użycie wosku chroni lakier samochodu przed utlenianiem się, bądź szkodliwym wpływem niektórych owadów. Co ważne – warunki atmosferyczne (zwłaszcza zimą) również źle działają na lakier. Woskujmy zatem auto w miarę często, według ekspertów można to robić nawet podczas każdego mycia. Samochód nie będzie rdzewiał zbyt szybko.

Dodajmy na marginesie, że warto wyczyścić samochód wewnątrz (o czym pisaliśmy w artykule tutaj), dla jeszcze większej wygody i komfortu podróżowania. Dbamy wtedy nie tylko o samo auto, ale również o nasze zdrowie, pozbywając się kurzu i roztoczy.

Mam nadzieję, że przekonaliśmy Cię do dbania o swoje auto i odpowiedzieliśmy na pytanie o car detailing – jak dbać o samochód.
Warto regularnie dbać o samochód z kilku względów. Po pierwsze przedłuży to żywotność samochodu, doświadczymy komfortowej jazdy i zapobiegniemy przykrym niespodziankom, nieprzewidzianym kosztom. Po drugie i bardzo ważne – jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, to z czystym sumieniem możemy osiągnąć za niego dobrą cenę, gdy zdecydujemy się na sprzedaż. Auto lubi być dopieszczone pod każdym względem. Nie żałujmy pieniędzy na odpowiednie środki chemiczne, a także na dobrego mechanika, który jest niczym odpowiedni lekarz.

Jeżeli nie masz czasu lub zależy Ci na najwyższej jakości ochrony swojego samochodu, zgłoś się się do Auto-Czyściocha – chętnie Ci pomożemy, wiemy, na czym polega car detailing – jak dbać o samochód.